Fundusz Pomocy Materialnej

Stypendia funduszu pomocy materialnej przyznawane są na rok akademicki, wypłacane co miesiąc od października przez okres dziesięciu miesięcy. Pierwsze stypendium może zostać wypłacone nie później niż w grudniu. Wnioski wraz z kompletem dokumentów należy składać elektronicznie (przez e-dziekanat) oraz w wersji drukowanej do dziekanatu ds. doktorantów w terminie do 31 października. W przypadku złożenia prawidłowego wniosku wraz z kompletem dokumentów po terminie, stypendium może zostać przyznane od daty złożenia wniosku. 

Wniosek o zapomogę należy złożyć nie później niż w terminie 6 miesięcy po zaistnieniu trudnej sytuacji materialnej. 

Wnioski, regulamin funduszu pomocy materialnej oraz zarządzenia Rektora znajdują się pod tym adresem US -> Doktoranci -> Pomoc materialna

Stypendium socjalne

Stypendium socjalne oraz stypendium socjalne w zwiększonej wysokości z tytułu zamieszkania w domu studenckim lub w innym obiekcie może otrzymać doktorant znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Podstawą do przyznania stypendium socjalnego jest przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie doktoranta, uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki. Doktoranci studiów stacjonarnych mogą ubiegać się o zwiększenie stypendium z tytułu zamieszkania w domu studenckim lub innym obiekcie jeśli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał odbywania studiów.

Na początku każdego roku akademickiego Rektor w porozumieniu z URSD ustala wysokość stypendium oraz wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu uprawniającego do jego uzyskania. 

Stypendium specjalne

Stypendium specjalne adresowane jest wyłącznie do doktorantów legitymujących się odpowiednim orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Wysokość stypendium ustala Rektor na podstawie stopnia niepełnosprawności doktoranta. 

Stypendium dla najlepszych doktorantów

Stypendium dla najlepszych doktorantów może zostać przyznane:

  • na pierwszym roku studiów doktoranckich, doktorantowi, który uzyskał bardzo dobry wynik w postępowaniu rekrutacyjnym,
  • na drugim i kolejnych latach studiów, doktorantowi, który w poprzedzającym roku akademickim uzyskał dobre lub bardzo dobre wyniki z egzaminów objętych programem studiów, wykazał się postępami w pracy naukowej i przygotowaniu rozprawy doktorskiej oraz podczas studiów doktoranckich prowadzonych przez uczelnię wykazał się szczególnym zaangażowaniem w pracy dydaktycznej

Szczegółowe zasady przyznawania stypendium oraz stawki określa Rektor. 

Zapomoga

Zapomogę może otrzymać doktorant, który przejściowo znalazł się w trudnej sytuacji materialnej spowodowanej zdarzeniem losowym, w szczególności chodzi o: nieszczęśliwy wypadek lub poważną chorobę doktoranta lub członka jego najbliższej rodziny, śmierć członka najbliższej rodziny lub szkody spowodowane klęską żywiołową. 

Zapomogę można otrzymać najwyżej dwa razy w roku akademickim. Świadczenie przysługuje jednorazowo za każde konkretne zdarzenie. Wniosek o zapomogę należy złożyć najpóźniej 6 miesięcy po zaistnieniu trudnej sytuacji materialnej. 

Maksymalną wysokość jednorazowej zapomogi ustala Rektor. Obecnie wynosi ona 900 zł.